Atrakcje

Rogale Świętomarcińskie

Poznaj, zrób, spróbuj Rogale Świętomarcińskie

rogale

Poznańskie Rogale Świętomarcińskie to nazwa wyjątkowych, szlachetnych rogali z nadzieniem z białego maku, które od ponad 150 lat są najważniejszym poznańskim słodkim przysmakiem. Dziś mają one status Chronionego Oznaczenia Geograficznego – mogą powstawać tylko w Wielkopolsce i to według ściśle określonej receptury. Będąc w Poznaniu trzeba ich spróbować!
Dowiedz się więcej
W Rogalowym Muzeum usłyszycie legendy o powstaniu Rogali, zapoznacie się z ich składnikami i recepturą rogali oraz spróbujecie ich. Będziecie uczestniczyć też w przygotowaniu Rogali pomagając Rogalowemu Mistrzowi przy użyciu tradycyjnych narzędzi cukierniczych. Po drodze, na dziedzińcu, zobaczycie też galerię starych reklam i ciekawostek dotyczących historii Rogala.

Gwara poznańska

Chcecie mówić po poznańsku?

gwara

Gwara poznańska to gwara miejska, którą posługiwali się mieszkańcy miasta i okolic od XIX wieku. Jest ona swoistą mieszanką języka ogólnopolskiego, wielkopolskich gwar ludowych oraz germanizmów z okresu zaboru pruskiego. Do dziś stanowi o odrębności kulturowej Poznania.
Przejdź do wersji strony Muzeum w gwarze poznańskiej
W Rogalowym Muzeum poznacie wiele charakterystycznych dla Poznania określeń wychodzących poza znane „tej”, „wiara” czy „pyry”. Tu dowiecie się m.in. co to są młodzie, kim jest jest szplin, co to znać mieć fifa. Nauczycie się też słynnego poznańskiego zaśpiewu, czyli uroczej miejscowej intonacji.

Rogalowa Historia Poznania

Dumy Poznania…w wersji rogalowej

animacja

Co było najważniejsze w dziejach Poznania? Co dziś jest w nim takiego wyjątkowego? Tego wszystkiego w skrócie dowiecie się z Rogalowej Historii Poznania – jedynej na świecie „rogalowej” animacji. Do obejrzenia tylko w Rogalowym Muzuem Poznania.

Poznański Renesans

Prawdziwy renesans od podwórka

renesans

Rogalowe Muzeum Poznania mieści się w zabytkowej, 500-letniej kamienicy, jednej z najlepiej zachowanych na całym Starym Rynku. Wystrój pochodzi ze złotej epoki dla miasta, czyli Renesansu. W środku możecie tu podziwiać m.in. oryginalny drewniany strop z polichromią, malowidła naścienne, gotyckie ściany i łuki. Przez okna można podziwiać doskonały widok na perły polskiego renesansu: Ratusz oraz kolorowe kamieniczki budnicze.

Poznańskie koziołki

Zbliżenie na koziołki

koziołki

Z okien Muzeum roztacza się doskonały widok na wieżę ratuszową ze słynnymi koziołkami. W trakcie seansów koziołkowych możecie niezależnie od pogody komfortowo obejrzeć koziołki, zrobić sobie zdjęcie na ich tle, czy skorzystać z lornetki. Poznacie też legendę mówiącą skąd tak ciekawy mechanizm pojawił się w Poznaniu.



  • polub nas na: